Fakulteta za zdravstvene vede v Celju je bila uspešna na javnem razpisu Projektno delo za pridobitev praktičnih izkušenj in znanj študentov v delovnem okolju 2022/2023 s projektom Holistični pristop k rehabilitaciji oseb z zapleti Covid-19.
Čas izvajanja projekta: od 3. januar 2023 do 15. julij 2023.
Opis projekta
Namen projekta je bil oblikovati učinkovit program rehabilitacije za osebe po dolgotrajnem obolenju s COVID-19, ki so imeli post-covidne simptome in zaradi teh zmanjšano fizično moč, težave s koncentracijo, kronično utrujenost in druge simptome. Rehabilitacijski program naj bi omogočil podporo pri spreminjanju vedenjskih navad povezanih z zdravjem in bo uporaben tako v podporo zdraviliškemu zdravljenju in turizmu ter tudi vsakdanjemu življenju oseb, ki so prebolele COVID-19.
Rehabilitacija po podaljšanem prebolevanju COVID-19 je še vedno aktualna, s tem se namreč srečuje več kot 10 odstotkov prebolevnikov COVID-19. Problematika ne ostaja le na ravni posameznika, temveč ima razsežnosti na področju šolstva, zdravstva, gospodarstva, politike, ekonomije in drugih družbenih struktur.
Pri izvedbi projekta so sodelovali študenti zdravstvene nege, fizioterapije, grafičnih in interaktivnih komunikacij ter turizma. Za izvedbo projektnih aktivnosti smo se povezali s Termami Olimia d.d.
Rezultati projekta
S pregledom virov smo ugotovili, da je rehabilitacija po koronavirusni bolezni pomemben proces, s katerim lahko pomagamo posameznikom pri okrevanju in vrnitvi optimalnega zdravja. Na podlagi pregleda incidence koronavirusne bolezni pa ocenili, da je v Savinjski regiji smiselno razmišljati o oblikovanju programa za usmerjeno rehabilitacijo oseb z dolgotrajnimi znaki koronavirusne bolezni.
Cilj drugega delovnega sklopa je bil oblikovati osnutek pestrega in raznolikega v osebo usmerjenega programa rehabilitacije po koronavirusni bolezni.
V okviru tretjega sklopa je sledilo dokončno oblikovanje vsebin programa rehabilitacije po koronavirusni bolezni za splošno populacijo ter testiranje na manjši skupini ciljne populacije v zdravilišču. Vse načrtovane aktivnosti so bile izvedene. Z izvedbo programa so bili zadovoljni tako udeleženci programa kot tudi študenti. Ti so pridobili znanja na področju timskega dela, novih razširjenih vsebin skrbi za zdravje, uporabe digitalnih tehnologij za izdelavo fotografij, filma ter nenazadnje materialov za pripravo vsebin za izvedbo delavnic.
Po izvedenih delavnicah so študentke pripravile kratek webinar (dostopen na https://projektholizem.wixsite.com/holizem), ki predstavlja opomnik za izvedbo vsakdanjih vaj za krepitev dihalnih mišic, gibljivost in moč mišic ter kratko usmeritev v načela zdrave prehrane ter opomnik za skrb na področju duševnega zdravja.
Diseminacija rezultatov projekta
Diseminacija rezultatov projekta se je začela že z vključevanjem različnih strokovnjakov zaposlenih v Termah Olimia v delavnice kot slušatelje in kot soustvarjalce vsebin.
Študentke so pripravile prispevke s predstavitvijo projektnih aktivnosti, ki so bili objavljeni v: Termalniku (interni časopis Term Olimia in Term Tuhelj), Utripu, časopisu Celjan in časopisu Novi tednik.
Z diseminacijo projektnih rezultatov nadaljujemo tudi po formalnem zaključku projekta, saj izvajamo predstavitev aktivnosti projekta v zdravstvenih in socialnih zavodih s katerimi Fakulteta za zdravstvene vede v Celju sodeluje pri izvajanju kliničnega usposabljanja (okrog 40 zdravstvenih in socialnih zavodov).
Sodelujoči v projektu
V projektu so sodelovali pedagoški mentorici iz Fakultete za zdravstvene vede v Celju: doc. dr. Tamara Štemberger Kolnik ter viš. pred. dr. Andreja Hrovat Bukovšek ter pedagoška mentorica iz Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani prof. dr. Helena Gabrijelčič Tomc.
V projektu je sodelovala tudi strokovna mentorica iz Term Olimia d.d. Jasna Žerak.
Pri izvedbi projekta so sodelovale tri študentke zdravstvene nege (Fakulteta za zdravstvene vede v Celju), dve študenti fizioterapije (Alma Mater Europaea), dve študentki grafičnih in interaktivnih komunikacij (Naravoslovnotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani) ter ena študentka turizma (Fakulteta za turistične študije – Turistica, Univerza na Primorskem).
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.